ENTREPRENEUR BIZ TIPS: Let's Redefine Success | Iman Misaghi | TEDxErciyesKoleji

ENTREPRENEUR BIZ TIPS: Let's Redefine Success | Iman Misaghi | TEDxErciyesKoleji

Here’s Great Tip: Let's Redefine Success | Iman Misaghi | TEDxErciyesKoleji


Here is Something You Should See…


In a world full of passion for getting more and more, Iman MISAGHI known as Entrepreneur, Musician, and Educator tries to redefine and reframe certain words which are taught in a wrong way in his idea. Now hear IMAN’s mindset…

Daha fazlasının istendiği tutku dolu bir dünyada, Girişimci, Müzisyen ve Eğitimci olarak bilinen Iman MISAGHI, ona göre yanlış bir şekilde öğretilen belirli kelimeleri yeniden tanımlamaya ve yeniden şekillendirmeye çalışıyor. Şimdi IMAN’ın düşünce yapısını duy… Iman Misaghi, known for his identity as an innovator in Music and Education, has been working in different fields of science since 2012 as an educator, entrepreneur and musician in different parts of the world. In his journey that has been going on in the world of professional linguistics for 8 years, he has stayed away from classical education and created methods of learning and teaching combined with technology.

He has appeared on more than 100 stages globally and has performed with artists from many countries in different musical branches.

He has also been involved in environmental activities in different positions. Believing that success needs to be redefined, Iman gives seminars and advises for many entrepreneurs and corporate organizations.

Müzik ve Eğitim’de inovatör kimliğiyle tanınan iman Misaghi 2012 den beri eğitimci, girişimci ve müzisyen olarak dünyanın farklı noktalarında farklı bilim dallarında yoluna devam etmektedir. 8 senedir Profesyonel dil bilimcilik dünyasında devam eden bu yolculuğunda, klasik eğitimden uzak durup teknoloji ile birleşmiş öğrenme ve öğretme metodları yaratmıştır.

Global olarak 100’den fazla sahne’de yer alıp farklı müzik dallarında bir çok ülkeden sanatçılarla performans sergilemiştir.

Bunun yanı sıra farklı pozisyonlarda çevreci aktivitelerde de yer almıştır. Başarının yeniden tanımlanması gerektiğine inanan iman, bir çok girişimci ve kurumsal kuruluşlar için seminerler verip danışmanlık yapmaktadır. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at

One Reply to “ENTREPRENEUR BIZ TIPS: Let's Redefine Success | Iman Misaghi | TEDxErciyesKoleji”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.